Bugun...Yapay zekalı otomobil 20 dakika bağımsız gitti

Cambridge Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup araştırmacı, yazdıkları algoritma sayesinde arabanın kendi başına 20 dakika boyunca gitmesini sağladı.

facebook-paylas
Tarih: 18-07-2018 16:57

Yapay zekalı otomobil 20 dakika bağımsız gitti

Yapay zekalı bir otomobil, 20 dakika boyunca tam bağımsız olarak gidebildi. Cambridge Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup araştırmacı, yazdıkları algoritma sayesinde arabanın kendi başına 20 dakika boyunca gitmesini sağladı.

Elektrikli ve otonom otomobiller yavaş yavaş dünyanın her yerinde yer almaya başladı. Henüz Türkiye'de Avrupa'da olduğu kadar yaygınlaşmış olsa da otonom araçlar daha fazla gündem de yer alıyor. İngiltere'de Cambridge Üniversitesi kapsamında çalışmalarını yürüten araştırmacılar, bir araca sıfırdan kendi kendine gidebilecek kadar 'makine öğrenmesi' aşılamayı başardılar.

Renault Twizy üzerinden gerçekleştirilen algoritma, Amar Shah ve Alex Kendall isimli iki araştırmacının kendisine ait yazılımlar. Sıfırdan gerçekleştirilen bu algoritma hakkında Kendall ve Shah şunları söylüyor: "Kendi kendine gidebilen araçlar tasarlamanın olayı daha akıllı sensörler, kurallar veya haritalar değil; tüm olay düzgün bir algoritma yazabilmekte." diye konuştu.
Kaynak: www.milliyet.com
Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER OTOMOBİL Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI